? آلبرشت دورر - هنــــر تجســمی

هنــــر تجســمی

مطالب و آثار هنــــری

آلبرشت دورر

 آلبرشت دورر: پدر چاپی گرافیک جهان 

ششم آوریل، برابر است با چهارصد و هشتاد و دومین سالمرگ آلبرشت دورر، طراح آلمانی است. دورر در زمینه باسمه‌سازی (برای چاپ) ملاک و مبنایی بنیان گذارد که در آن زمان در سراسر اروپا موجب دگرگونی شد.

درباره این هنرمند در ویکی پدیا چنین آمده است:
آلبرشت دورر متولد ۲۱ مه ۱۴۷۱ (Albrecht Dürer ) نقاش، حکاک و ریاضی‌دان آلمانی دوره رنسانس است. بزرگ‌ترین گراور‌ساز عصر خویش بود و با حکاکی روی چوب و فلزات آثار بی‌همتایی آفرید که در سراسر مغرب ‌زمین دست به دست چرخید و نفوذ دامنه‌دار خود برروی هنر سده شانزدهم اروپا را تثبیت کرد. ... آوازه دورر در سراسر اروپا پیچیده بود و بسیاری از هنرمندان آن دوره با او مکاتبه و دوستی داشتند. رافائل افتخار می‌کرد که با دورر مبادله نقاشی کرده ‌است. در این زمان دورر به امپراتور ماکسیمیلیان نزدیک بود و بسیاری از کارهای خود را برای او و با حمایت مالی او انجام داد. با مرگ ماکسیمیلیان در ۱۵۱۹ دورر در پی حامی دیگری رفت. با همسرش و یک خدمتکارشان عازم هلند شد و در گذشتن از شهرهای سر راه آثاری نیز ایجاد کرد. هدف او حضور در مراسم تاجگذاری امپراتور جدید یعنی شارل پنجم بود. ... در ۱۵۲۱ از این سفر طولانی به نورنبرگ بازگشت. در این سفر به بیماری نامعلومی دچار شد که تا آخر زندگی با او بود. دورر قسمت عمده‌ای از سال‌های پایانی عمرش را وقف پژوهش در زمینه اصول نظری هنر ساخت و براساس بررسی کاملی از عقاید پیرو دلا فرانچسکا رساله‌ای در زمینه ژرفانمایی و هندسه نگاشت. دورر در ۱۵۲۸ در ۵۶ سالگی در نورنبرگ درگذشت. 
 
 

« دستهای دعاکننده »
تاریخ ارسال: سه‌شنبه 24 فروردین 1389 ساعت 03:48 ب.ظ | نویسنده: M | چاپ مطلب 3 نظر


برای نمایش تصاویر گالری کلیک کنید


گالری عکسهای محمد رضایی

آپلود عکس
(function (i, s, o, g, r, a, m) { i['GoogleAnalyticsObject'] = r; i[r] = i[r] || function () { (i[r].q = i[r].q || []).push(arguments) }, i[r].l = 1 * new Date(); a = s.createElement(o), m = s.getElementsByTagName(o)[0]; a.async = 1; a.src = g; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', '//www.google-analytics.com/analytics.js', 'ga'); ga('create', 'UA-40870092-3', 'auto'); ga('send', 'pageview');